Spotkanie z kpt. Joanną Pajkowską

003 300x168

Spotkanie z kpt. Joanną Pajkowską, pierwszą Polką, która samotnie i bez zawijania do portów opłynęła świat

Warszawski Oddział MFK zaprasza na spotkanie z kpt. Joanną Pajkowską, pierwszą Polką, która samotnie i bez zawijania do portów opłynęła świat.

trasa maly

W dniach 23 września 2018 r. – 28 kwietnia 2019 r. odbyła, jako pierwsza Polka, samotny i non-stop rejs dookoła świata. Rejs trwał 216 dni i 16 godzin, start i meta w Plymouth (Anglia). Trasa, licząca 29 000 mil morskich, wiodła przez Atlantyk na południe, dookoła Przylądka Dobrej Nadziei, dalej przez Ocean Południowy, dookoła Przylądka Leeuwin (Australia), południowy Pacyfik, dookoła Przylądka Horn, i powrót przez Atlantyk na półkulę północną, do Plymouth. Joanna Pajkowska żeglowała na aluminiowym, liczącym 40 stóp (ok. 12 metrów) długości jachcie Fanfan.

Jak napisano o niej na stronach TVN24, więcej osób poleciało w kosmos niż zrobiło to, co ona. W tym zawodzie tak mało jest pań, że nikt nawet nie stara się używać żeńskiej formy – kapitanka. Wszyscy zwracają się do niej „pani kapitan”. Ona sama każe mówić jeszcze prościej – „Asia”. Jest drobną, niewysoką kobietą o gęstych jasnych włosach. Uśmiech nie schodzi jej z twarzy.
https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/wiecej-ludzi-polecialo-w-kosmos-niz-zrobilo-to-co-ona,228,3931

Asia Pajkowska była już naszym gościem dziesięć lat temu, po swoim poprzednim samotnym rejsie dokoła świata, wtedy jednak trudne warunki zmusiły ją do zawinięcia do portu w RPA. Tym razem, pomimo trudności i przeciwności losu, kłopotów ze sprzętem oraz nieprzychylnym wiatrom udało jej się to, co sobie wymarzyła. Opowiedziała nam o tym, jak śpi się, kiedy nikt inny nie może przejąć steru, co je się w siedmiomiesięcznej podróży, ile wody trzeba ze soba zabrać na pokład i co się robi całymi dniami na łódce, która staje się domem na tek długo. Pokazała też zdjęcia ze swoich podróży oraz odpowiedziała na pytania członkiń MFK i zaproszonych Gości.Spotkanie odbyło się się 7 listopada 2019 r. w gmachu SGH przy ul. Madalińskiego 6/8.

e tylko osoby z kręgów stricte biznesowych. Są panie zainteresowane np. współpracą w ramach think-tanków, a także rozwiązaniami z zakresu polityki aktywizacjii zatrudniania kobiet. Z biznesu reprezentowany jest głównie sektor szeroko rozumianego IT, a także turystyczny — mówi Ewa Rumińska-Zimny, ekonomistka i prezeska Międzynarodowego Forum Kobiet przy Szkole Głównej Handlowej, współorganizatorka forum.