Wyjazd studyjno-biznesowy do Wilna

BWA Lithuania logo 300 168

Na zaproszenie litewskiego Stowarzyszenia Kobiet Biznesu (Verslo Moterų Asociacija) w dniach 13-16 października 2016 odwiedziłyśmy Litwę.

W dniach 13-16 października 2016 delegacja członkiń z Międzynarodowego Forum Kobiet pojechała do Wilna na oficjalne zaproszenie Litewskiej Organizacji Kobiet Biznesu LBWA (Verslo Moterų Asociacijawww.bwa.lt).

Wydarzenie to, które miało bardzo bogaty program, uzyskało honorowy patronat:
– Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Wilnie,

– Instytutu Polskiego w Wilnie,

– Polsko-Litewskiej Izby Handlowej,

– Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczposolitej Polskiej w Wilnie.

14 października 2016 był dniem oficjalnych wystąpień oraz uprzednio zaaranżowanych spotkań biznesowych z firmami prowadzonymi przez nasze litewskie koleżanki. Obecne były także osoby ze strony polskiej i litewskiej, pełniące wysokie funkcje publiczne (z Ambasady, Ministerstwa Gospodarki Litwy, Ministerstwa Mniejszości Narodowych Litwy, z Litewskiej Konfederacji organizacji biznesowych oraz Inwestorskiego forum na Litwie).

W czasie spotkania zorganizowanego w Instytucie Polskim miałyśmy okazję wysłuchać wykładu Pana Krzysztofa Januszkiewicza z Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji na temat formalno-prawnych aspektów prowadzenia biznesu na Litwie i w Polsce, oraz przedstawionej przez Panią Renatę Rudnicką z Polsko-Litewskiej Izby Handlowej analizy dotyczącej uwarunkowań działalności gospodarczej w naszych krajach. Pani Giedrė Šviedenė z Litewskiej Konfederacji organizacji biznesowych przedstawiła porównanie polskiej i litewskiej współpracy gospodarczej i biznesów prowadzonych przez Polki i Litwinki.

Po wystąpieniu Prezesek obydwu stowarzyszeń Ewy Rumińskiej-Zimny oraz Dalii Foigt-Norvaišienė zabrały głos nasze Koleżanki z MFK: Joanna Szostek, Grażyna Mazurska, Maria Wentland-Walkiewicz, Katarzyna Mierzwiak, Grażyna Jagodzińska oraz Natalia Jagodzińska, które przedstawiły działalność swoich firm.

MFK - Wyjazd biznesowy na Litwę  MFK - Wyjazd biznesowy na Litwę

MFK - Wyjazd biznesowy na Litwę  MFK - Wyjazd biznesowy na Litwę

Także członkinie litewskiego Stowarzyszenia Kobiet Biznesu prezentowały swoje firmy. Miałyśmy okazję posłuchać o tym, jak działają Rasa Bagdoniene, Zita Mikoliūnienė (www.gamtosgalia.lt), Ramūnė Radienė (www.shoecoat.lt), Edita Mackevičienė (www.fejaskalbeja.lt; www.stress-off.lt), Ona Nevinskienė (www.vcup.lt).

Wieczorem był wspaniały koncert Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej z udziałem fantastycznego akordeonisty Martyna Levickis. Po raz pierwszy miałyśmy okazję słuchać muzyki Claude Debussy’ego i Maurice Ravela w wykonaniu akordeonisty.

Dzień 15 października 2016 to dzień zwiedzania i zabawy. Zwiedzałyśmy Wilno i Troki. Wilno jest malowniczym miastem położonym na wzgórzach z ważnymi dla Polaków zabytkami i oczywiście Ostrą Bramą, zaś Troki to zamki zbudowane pomiędzy jeziorami, których historia sięga czasów założycieli Państwa Litewskiego. Okolice Wilna to świadectwo historii, wspólnej dla obydwu naszych krajów. Co krok przychodzą do głowy skojarzenia ze zdarzeniami historycznymi, legendami, a wszystko to w otoczeniu wspaniałej architektury i pięknej przyrody. Byłyśmy, zobaczyłyśmy i te obrazy zabrałyśmy ze sobą, zapisując je  w naszej pamięci.

Nasze koleżanki z LBWA zabrały też nas do swoich firm.

Irina Žilinskienė gościła nas w  swoim ośrodku rekreacyjnym (www.romturas.com), położonym w niezwykle uroczym miejscu na wzgórzu, wśród lasów i jezior. Raczyłyśmy się tradycyjnymi karaimskimi przysmakami: pierogiem „kibinai” i rosołkiem ziołowym; do tego rozgrzewający ziołowy likierek.

Rūta Bilkštytė i Jurate Rekeviciute pokazały nam "Jurate atelier" (www.jurart.ue), w którym tworzą artystyczną biżuterię, kubki, filiżanki i wiele różnych ozdobnych rzeczy. Były zakupy; a jakże – dla siebie, na prezenty, do domu.

Zita Rimkienė gościła nas na obiedzie w swojej stylowej restauracji "Mykolo 4" (www.mykolo4.lt) z tradycyjną kuchnią litewską. Było to kulinarne przeżycie i uczta dla podniebienia.

Zita Mikoliūnienė opowiedziała nam o swojej farmie, gdzie uprawia zioła, które miesza w różnym składzie i proporcjach i sprzedaje, jako herbatki w ciekawych opakowaniach (www.gamtosgalia.lt). Tu też były zakupy.

Wieczorem w czasie Gala Dinner w sławnej restauracji Neringa, gdzie uczęszcza bohema Wilna, po uroczystym toaście wzniesionym przez obydwie nasze liderki: Ewę Rumińską-Zimny i Dalię Foigt-Norvaišienė, przy jazzowej muzyce i wspaniałej kolacji kontynowałyśmy rozmowy o biznesie, a także o życiu w Polsce i na Litwie, o kulturze i wspólnej historii naszych krajów. Snułyśmy plany współpracy, były tańce i trochę szaleństwa, ale o tym sza.

Dzisiaj pozostały wspomnienia i nawiązane kontakty biznesowe oraz towarzyskie.
Do następnego wyjazdu.

Spotkania w Wilnie były kontynuacją współpracy rozpoczętej w 2015 roku, kiedy to gościłyśmy w Warszawie przedstawicielki litewskiego Stowarzyszenia Kobiet Biznesu w Warszawie.