Jeśli urodziłaś się dziewczynką

booties 300 168 2047596

„Nieważne, gdzie się urodziłaś. Twoje życie będzie cięższe, jeśli urodziłaś się dziewczynką” mówią Bill i Melinda Gates

cochairs LeeHighSchool 296x310

17 września 2019 roku ukazał się w raport GoalkeepersGoalkeepers Fundacji Billa i Melindz Gates, który zawiera dane dotyczące zdrowia, rozwoju i nierówności na świecie.

Jak podsumowano, chociaż globalnie następuje zmniejszenie nierówności, ciągle jest to problem. A najważniejszym czynnikiem jest tu nierówność płci. „Bez względu na to, gdzie się urodziłeś, twoje życie będzie trudniejsze, jeśli urodzisz się dziewczyną” – powiedział Bill Gates. I dodał „Jeśli urodziłaś się w biednym kraju lub dzielnicy, będzie jeszcze trudniej”.

Dzieje się tak, ponieważ już od dziecka życie chłopców i dziewcząt różni się. Jak pokazuje raport, kobiety otrzymują mniej wykształcenia niż chłopcy, wychodzą za mąż wcześniej i wykonują więcej nieopłacanych prac opiekuńczych. „Świat chłopców to stała ekspansja. Są coraz mniej zależni od swoich rodziców, wcześniej wyjeżdżaja z domu aby sie kształcić lub zdobyć dobrze opłacaną pracę, co umożliwia im kontakt ze społeczeństwem. Jednocześnie świat dziewcząt się kurczy. Przechodzą, czasem w bardzo młodym wieku, z podporządkowania się rodzicom do podporządkowania się mężom. Choć podczas nauki w szkole podstawowej cieszą się pewną dozą niezależności, oczekuje się, że wrócą do domu, aby poświęcić się gotowaniu, sprzątaniu i wychowywaniu dzieci.

Nieopłacana praca kobiet szacowana jest na 10 bilionów dolarów. Raport mówi, że różnica między nieodpłatną pracą opiekuńczą, którą wykonują kobiety, a mężczyznami, jest największa w Afryce Północnej i Azji Zachodniej, ale luka istnieje w każdej części świata.

Cały raport tutaj

Na zdjęciu: Bill & Melinda Gates w Lee High School (Houston, Texas, 2008).
Zdjęcie Billa i Melindy Gates pochodzi ze strony ich Fundacji.

 

 

e tylko osoby z kręgów stricte biznesowych. Są panie zainteresowane np. współpracą w ramach think-tanków, a także rozwiązaniami z zakresu polityki aktywizacjii zatrudniania kobiet. Z biznesu reprezentowany jest głównie sektor szeroko rozumianego IT, a także turystyczny — mówi Ewa Rumińska-Zimny, ekonomistka i prezeska Międzynarodowego Forum Kobiet przy Szkole Głównej Handlowej, współorganizatorka forum.